MATERIÁLY

Vlna

Vlna je přírodní materiál, který dokonale splňuje všechny nároky organizmu pro pobyt v náročných přírodních podmínkách, ale i pro každodenní nošení. Zvláštní struktura řetězcové molekuly dává vláknu vynikající pružnost a ohebnost, téměř nemačká, za morka však svoji pevnost ztrácí. Vlna je ohnivzdorná, hřeje, i když je vlhká, slouží jako UV ochrana a má dlouhou životnost.

Vlna je schopná absorbovat vlhkost v míře až 30 % svého objemu, což znamená, že budete mít stále pocit pohodlí i za nepříznivých situací. Velmi důležitým plusem je antibakteriální schopnost vlny (nepravidelná struktura vlákna). Oblečení z merino vlny i při dlouhodobém nošení si ponechá svěžest.

Merino vlna

Merino vlna – ručně předená. Jedná se opravdu o ručně předenou vlnu na klasickém kolovrátku. Vysoce jemné a příjemné vlákno na dotek ( 20-21 µm), barvené dle norem Öko-Tex standard 100, jinak řečeno vlna se promývá pouze biologickými čistícími prostředky. Vlna pochází z Jižní Ameriky z etického chovu, neboli na ovcích se neprovádí tvz. mulesing.

  • Merino vlna – strojový úplet. Základním znakem merino vlny je její hřejivost, prodyšnost a antibakteriální schopnost. Merino vlna je až hedvábná, její vlákna jsou tenká a mnohem jemnější než u tradiční vlny.  Dalšími klady jsou výborná tvarová stálost a údržba (možné praní v pračce).
  • Původ vlny – Rakousko, Itálie
  • označené druhy mají značku BLUESIGN® – Nezávislý ekologický textilní standard

Alpaka

Alpaky žijí především v peruánských Andách. Jedná se o druh velbloudů. Srst z alpaky – textilní vlákna – se získávají ze dvou druhů alpaky: přibližně 90 % z nich je huacyaya (s lehce kadeřavou srstí) a 10 % je suri (hustější srst, téměř hladká, hedvábně lesklá vlákna, velmi málo hrubých chlupů). Pleteniny z alpaky jsou všeobecně hřejivější, navíc z baby alpaky konkurují kašmíru jsou na dotek hedvábné.

Původ alpaky – Peru.

Péče o materiály

Vlna je náročnější na zacházení, avšak komfort, který nám nabízí, za trochu péče stojí.

Vlněné oblečení většinou stačí jen vyvětrat, není nutné je prát tak často jako jiné materiály. Mějte však na paměti vhodné prací prostředky: určené přímo na vlnu (s obsahem lanolínu jsou k vlně šetrné), nebo šampón (na normální vlasy). Pro zjemnění příze můžete použít kondicionér (dosáhne stejných výsledků jako aviváž, avšak je mnohem šetrnější). Nepoužíváme mýdlo obsahuje louh podporující plstění vlny.

Pereme ideálně v ruce (vlažná voda kolem 25-30 °C). Prudká změna teploty způsobuje plstění vlny a srážení výrobku. Nepoužíváme pračku a rozhodně ne sušičku.

Neždímejte, nechejte svetr okapat a uschnout rozložený ve vodorovné poloze. Nesušíme na přímém slunci, radiátoru a podobně.

Pokud má náš produkt úpravu superwash ( je speciálně označen )lze jej  prát v pračce – program na vlnu. Vlněný oděv obraťte rubem na líc a vložte do ochraného vaku na praní (jako na spodní prádlo), nebo alespoň do povlaku na polštáře při teplotě maximálně 30°C a ždímání co nejkratší (deset sekund).

Žmolky opatrně odstřihujte, nikdy neodtrhávejte.